Tango w filmie

SCENY TANGA (PRAWDZIWEGO) W FILMACH FABULARNYCH

Czasem (ale tylko czasem) sceny tanga są kręcone z tancerzami rzeczywiście tańczącymi prawdziwe tango argentyńskie. W filmach innych niż argentyńskie, zdarza się to jednak rzadko.

"Assassination Tango" (2002) - scena końcowa. Tańczą znakomici Géraldine Rojas & Pablo Veron. Uczta dla oka.

"Assassination Tango" (2002). Tańczą bohaterowie filmu (aktorzy Luciana Pedraza & Robert Duval).

W filmie są także krótkie sceny tanga escenario - występ oglądany przez bohaterów: [1], [2]

Tango Libre (2012) - scena męskiego tanga. Ciekawe: (1) "gwoździem" tej sceny jest żywa ikona tanga, Mariano "Chico" Frùmboli, (2) film był kręcony w polskim więzieniu.

"Je ne suis pas là pour être aimé" (2005). Tańczą profesjonalni Géraldine Rojas & Javier Rodriguez.

"The Tango Lesson" ("Lekcja tanga", 1997) - scena z lekcji tanga. Jedna z wielu scen tanga w tym filmie. Bohaterowie faktycznie potrafią tańczyć tango.

"Tango" Carlosa Saury (1998). Jedna z licznych scen tanga. W tym samym filmie widać też milongę i canyengue.

"Upside Down" ("Odwróceni zakochani, 2012"). Argentyński reżyser, więc oczywiście tancerze tańczą prawdziwe tango.

Patrz też: Filmweb.

"Naked tango" (Nagie tango, 1990). Pod linkiem - cały film (pełen krótkich scen tanga, technicznie czasem lepszych, a czasem bardziej udawanych). O umieszczeniu tego filmu tutaj zadecydowały powtarzalne opinie, ża ma "tangowy klimat".

Z uwagi na ograniczenia wiekowe filmu nie da sięosadzić w stronie - oglądaj w YouTube po zalogowaniu.Scenariusz filmu inspirowany faktami historycznymi - patrz Cwi Migdal. Patrz też: Filmweb.

Valentino (1977). >>Filmweb

Zastanawiałem się, po której stronie lustra umieścić tę scenę: tangowej, czy "tangowej". Niewątpliwie jest to jednak choreografia w nieco przerysowanym stylu tanga escenario, wprawnie zatańczona przez dwóch tancerzy, więc jej miejsce jest tutaj.

"The Four Horsemen Of The Apocalypse" ("Czterech jeźdźców Apokalipsy, 1921). Tańczy Beatrice Dominguez i Rodolfo Valentino. To od tej sceny zaczęła się jego legenda! (a taniec - canyengue - jest przodkiem dzisiejszego tanga). Film był niemy, więc też muzyka w filmiku powyżej oczywiście nie jest oryginalna.

Oceniając styl tego tańca warto pamiętać, że Valentino był wtedy ubóstwianym przez kobiety fordanserem, u którego nauki tańca pobierał sam Wacław Niżyński - sławny później tancerz.