Tango-dealer Lechosław

Od 2003 roku jestem związany z tangiem argentyńskim: i z tańcem, i z jego popularyzacją. Dla mnie jako T-DJ-a atomem milongi jest tanda jako triada: dwoje tancerzy i muzyka, którą dla siebie wybrali. Dlatego budując dramaturgię tandy bardzo dbam o jej wewnętrzną spójność emocjonalną. Mój zachwyt nad Złotą Erą znajduje odzwierciedlenie w oferowanej przez mnie muzyce, jednak nie jestem ortodoksem: lubię szukać ziaren dobrego tanga w różnych miejscach. Dlatego moje menu zwykle zawiera więcej niż jedną tandę specjalną. Osobiście restauruję wszystkie stare nagrania, które dzisiejsza technologia pozwala chociaż trochę przybliżyć do naturalnego brzmienia orkiestry. Przyświeca mi w tym dziele fakt, który streszczam jako zasadę "Nie trzeszczmy, Di Sarli jak grał, to nie trzeszczał".

I consider tanda as the atomical trinity: two dancers and the music they have chosen to dance to. Therefore I am concerned with both tanda dramaturgy and it’s emotional consistency. I admire Golden Era music but I am not ultra-orthodox. I look for tango nuggets in different music. That’s why I will probably offer more than one special tanda. I do restore carefully old recordings if ever the digital technology gives me a chance to get a bit closer to the clear sound of their natural origin.

Moje pierwotne wykształcenie, to elektroakustyka. Pewnie stąd źródło mojego głębokiego przeświadczenia, że nowoczesna technika cyfrowa jest po to, by stare nagrania restaurować, że wręcz naszą powinnością jest przywracać ich oryginalne brzmienie tak dokładnie, jak tylko to możliwe.

Szanuję tych, którzy kochają "trzaski starej płyty", bo de gustibus non disputandum est. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że niepodobna szelakowego zapisu z (np.) 1930 roku uznawać za "oryginalne brzmienie starego tanga". Bo... wtedy na milongach w Buenos do tańca grały żywe orkiestry. Bez śladu szumów, trzasków i zniekształceń. Po prostu.

Częścią swojego doświadczenia -nastu lat DJ-owania staram się podzielić z wszystkimi chętnymi w Rozdziale 7 mojego Przewodnika "TANGO - TWOJA NOWA PASJA". Sam przez dobrych kilka lat robiłem nieświadomie rozpaczliwe błędy (dziś to wiem). Jeżeli jakiś nowy adept dzięki temu odrobinę szybciej przestanie popełniać przynajmniej niektóre, będę szczęśliwy. :-)

Lechosław Hojnacki

Kontakt/contact: fb.com/hojnacki || lech [małpeńka] etaniec [punkt] org || lech [a t] etaniec [p o i n t] org