Rozdział 2: TANGO JAKO TANIEC

Skrótowy adres niniejszej podstrony: taniec.etaniec.org . Możesz stąd pobrać oddzielną edycję PDF Rozdziału 2 (PDF). Znajdziesz tu także materiały dodatkowe online - ilustracje wideo (p. niżej) do Rozdziału 2. 

Cały przewodnik Tango - Twoja pasja jest stale dostępny pod adresem:

etaniec.org/przewodnik  i  przewodnik.etaniec.org

do oddzielnego pobrania:

Wersja zamrożona 2022.04.11. Format PDF, 10 stron.


Tango argentyńskie (ang.: argentine tango, hiszp.: tango). Taniec (i rodzaj muzyki) zapoczątkowany w Argentynie i Urugwaju na przełomie XIX i XX w., w 2009 r. wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO, który odzyskał popularność w Argentynie po upadku junty w latach 80-tych XX w., zaś w Polsce po 1999 r.Właśnie to tango jest tańczone na pięciu kontynentach na milongach (patrz Rozdział 5), przez unikalne środowisko tangueros. To tango jest przedmiotem niniejszego Przewodnika. Zajmujemy się tu także innymi tańcami tańczonymi na milongach, jak tango vals, tango nuevo, milonga etc.

ZOBACZ PONIŻEJ Ilustracje wideo do Rozdziału 2:

Ważne zastrzeżenia: 

Z samej unikalnej natury tanga wynika, że (1) każdy podział stylistyczny musi być mniej lub bardziej arbitralny, (2) żaden podział nie spełnia warunków pełnoprawnej klasyfikacji (tj. nie da się podzielić tanga na sumę zbiorów jednocześnie rozłącznych oraz niekontrowersyjnie definiowalnych). Np. stosując jedną z uprawnionych definicji tanga De Salon dałoby się pomieścić w ramach tego stylu szerokie spektrum stylistyczne - niemalże od Milonguero do Fantasia). 

Niniejsze zastrzeżenie czynię pod adresem purystów i przypominam jednocześnie: ten rozdział nie jest kierowany do nich. Tancerzom zaś, zwłaszcza mniej zaawansowanym potrzebna jest prosta informacja pozwalająca - stopniowo - najpierw odróżnić tango od tangowalca, potem milongę od foxtrota, a wreszcie na dodatek zrozumieć dlaczego np. dwóch różnych (dobrych!) nauczycieli poprawia im postawę i objęcie w tangu na dwa nieomal przeciwstawne sposoby (i jak wobec takiego stanu rzeczy postępować z własnym rozwojem). 

Poniższe przykłady stanowią ilustracje wideo do Rozdziału 2 Przewodnika i należy je traktować wraz z nim jako całość.

Styl tanga rozpowszechniony na milongach, zaś obowiązkowy na niektórych innych rodzajach spotkań tangowych (tzw. encuentro milonguero).
Spektrum stylistyczne tanga rozpowszechnione na milongach i pokazach.
Taniec tańczony na wszystkich milongach (zwykle co szósta tanda).

Foxtrot (taniec - w wersji argentyńskiej)

Taniec tańczony na milongach (zwykle zamiast jednej tandy milong).
Taniec tańczony na wszystkich milongach (zwykle co szósta tanda).

Canyengue (taniec rodem z Urugwaju)

Wczesna forma tanga grana na milongach (przez większość tancerzy tańczona jak tango).
Argentyńskie tańce ludowe, przede wszystkim chacarera, bywają tańczone podczas dużych wydarzeń tangowych.
Pokazy dla tzw "szerokiej publicznosci (nietangowej), telewizja, widowiska taneczne etc. Stylizacje choreograficzne inspirowane tangiem (ale w wyobraźni masowego odbiorcy kojarzone z tangiem).
Nie jest przedmiotem tego przewodnika zupełnie odrębny taniec, tango międzynarodowe (ang.: ballroom tango) zaliczany do tańców standardowych. Został on tylko opracowany w inspiracji tangiem argentyńskim, niemniej w Polsce to on bywa nazywany w skrócie "tangiem" (a przez niektórych z rozpędu "tangiem argentyńskim"), co jest źródem licznych nieporozumień osób spoza kultury tanga.

C.d.n. (inne tańce i style tanga tańczone na milongach, w tym: candombe etc.).

Jak pobierać pliki?

Po kliknięciu w link dokument powinien się otworzyć w oknie jak na Rys. obok. Kliknij strzałkę w dół (Download, na rysunku obok otoczona czerwoną ramką).