Krok TRZECI

(materiał dodatkowy do trzeciej lekcji)

Uwaga: te treści są publicznie dostępne, jednak są to materiały dodatkowe przygotowane dla bardzo konkretnej grupy odbiorców i nie stą w żadnym stopniu próbą zaproponowania jakiegoś standardu "kursu dla początkujących" lub tp.

TEMATYKA ZAJĘĆ

Wprowadzenie do obrotów; ocho do przodu (ocho adelante) po raz pierwszy.

DO PRZECZYTANIA

DO SŁUCHANIA: ZAGADKA

Poniżej zamieszczam ponumerowaną listę nagrań. Same powerplaye z okresu Złotej Ery w Buenos Aires, okresu, z którego pochodzą najlepsze i najsłynniejsze tanga, grane i tańczone dziś na całym świecie.

  1. Przygotuj kartkę i długopis.

  2. Przesłuchaj po kolei śpiewane fragmenty 10 nagrań (linki poniżej). Słuchając każdego nagrania zamknij oczy i wyobraź sobie śpiewaka. Spróbuj odgadnąć jego wiek. Zapisz na kartce typowany wiek wykonawcy obok numeru nagrania (najlepiej wytypuj konkretny wiek w latach, ale możesz zapisać przedział, np. 40-50 lat, w ostateczności "młody", w średnim wieku", stary" etc.). Nie oszukuj siebie samej/samego (np. nie szukaj Googlem dat nagrań i dat urodzenia artystów), bo wtedy cała zabawa straci smak.

  3. DOPIERO PO przesłuchaniu wszystkich poniższych cytatów muzycznych i zapisaniu swoich typów kliknij w rozwiązanie zagadki. Porównaj wyniki i przemyśl wnioski :-). Możesz tam też przesłuchać pełne utwory. Komentarz - na następnym spotkaniu.

probka-1.mp3
probka-2.mp3
probka-3.mp3
probka-4.mp3
probka-5.mp3
probka-6.mp3
probka-7.mp3
probka-8.mp3
probka-9.mp3
probka-10.mp3

ROZWIĄZANIE ZAGADKI:

Ile mieli lat (wielcy wokaliści tanga Złotej Ery)?

Wszystkie przytoczone powyżej cytaty muzyczne pochodzą z utworów granych i chętnie tańczonych na dzisiejszych milongach. Warto słuchając uczyć się zapamiętywać i zgadywać nie tylko utwory, ale przede wszystkim styl danej orkiestry (na planszy rozwiązania przy każdym tytule jest nazwisko właściciela/dyrygenta orkiestry). Poza tangami podałem też próbki tangowalców i foxtrotów (także granych na milongach).